piątek, 24 maja 2013

Skok startowy

Skok startowy wykonuje się ze słupka (platformy) startowego. Istnieją dwie szkoły wykonywania startu. Można skakać z wykroku lub rozkroku. Skok z wykroku polega na ustawieniu jednej nogi na przedniej granicy słupka (chwytając palcami stóp tej granicy) a drugiej lekko z tyłu, jak podczas telemarku w skokach narciarskich. Skok z rozkroku polega na ustawieniu nóg na szerokość bioder i palce obu stóp chwytają krawędzi słupka. Po syganle startowym należy wskoczyć do wody chowając głowę między ramionami maksymalnie naprężając ciało i próbując wślizgnąć się do wody w okręg o możliwie najmniejszej średnicy. Pod wodą można płynąć maksymalnie do 15 metra. 



Na powyższym filmiku można zobaczyć porównanie dwóch skoków startowych. Zawodnik po lewej skacze z wykroku, a ten po prawej z rozkroku.


W stylu motylkowym:
Pod wodą możemy wykonywać tylko ruchy delfinowe nóg tzn. kopnięcia synchronicznie obunóż.
W stylu klasycznym:
Pod wodą wykonujemy specjalną sekwencję ruchową. Najpierw pociągnięcie oburącz rękami wzdłuż ciała, następnie 1 kopnięcie nóg do stylu klasycznego, później wyrzucenie ramion w przód i wynurzenie.

W stylu dowolnym:
Pod wodą możemy wykonywać uderzenia nóg jak w stylu motylkowym oraz normalne naprzemianstronne kraulowe.

Podczas płynięcia pod wodą nie używa się ramion (wyjątek styl klasyczny) !!!

Należy również wspomnieć o tym jak wygląda start podczas zawodów pływackich. Zawodnik podchodzi do wcześniej ustalonego toru i staje za słupkiem. Sędzia wykonuje serię krótkich gwizdków, wtedy należy wejść na słupek, następuje komenda "na miejsca" ("take your mark") oraz sygnał startowy podobny do klaksonu samochodu. Po usłyszeniu sygnału startowego należy jak najszybciej rozpocząć skok startowy.


Pozycja startowa



Pierwsza faza lotu


Końcowa faza lotu

1 komentarz: